Voňavá zahrada: Tipy a triky pro pěstování levandule

Levandule Pěstování

Výběr odrůdy levandule

Pěstování levandule začíná výběrem správné odrůdy. Existuje mnoho druhů a kultivarů s různými vlastnostmi, proto je důležité vybrat ten nejvhodnější pro vaše podmínky a účel. Lavandula angustifolia, známá také jako anglická levandule, je oblíbená pro svou intenzivní vůni a odolnost. Hodí se do sušších a slunných míst. Pokud hledáte levanduli s výraznými květy, zvolte Lavandula stoechas, francouzskou levanduli. Tato odrůda preferuje teplejší klima a dobře propustnou půdu. Pro pěstování v nádobách je vhodná Lavandula x intermedia, levandule prostřední. Její kompaktní vzrůst a dlouhé stonky s bohatými květy jsou ideální pro řez. Před nákupem si vždy ověřte požadavky na pěstování dané odrůdy, abyste si zajistili bohatou úrodu voňavých květů.

Ideální stanoviště a půda

Levandule, milovnice slunce a tepla, si nejlépe hoví na slunečných a teplých stanovištích s dostatkem světla po celý den. V ideálním případě ji vysazujte na jižní či jihovýchodní stranu, kde bude chráněna před studenými větry. Co se týče půdy, levandule preferuje lehčí, dobře propustné půdy s neutrálním až mírně zásaditým pH. Vyhněte se těžkým, jílovitým půdám, které zadržují vodu, jelikož přemokření může vést k hnilobě kořenů. Před samotnou výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jiné organické materiály, které zlepší její strukturu a zajistí dostatek živin. Nezapomeňte také na drenáž, která je klíčová pro zdravý růst levandule. Na dno výsadbové jámy nasypte vrstvu štěrku nebo kamínků, aby mohla přebytečná voda odtékat a kořeny netrpěly nadměrnou vlhkostí.

Výsadba levandule

Levandule miluje slunce, proto jí dopřejte slunečné stanoviště s minimálně šesti hodinami přímého slunce denně. Půda by měla být dobře propustná, spíše sušší a vápenitá. Před výsadbou je vhodné půdu zlehčit pískem nebo štěrkem, aby se zabránilo přemokření kořenů. Levanduli sázíme na jaře nebo na podzim do spíše mělčích jam, protože koření mělce. Důležitá je také vzdálenost mezi rostlinami, která by měla být alespoň 30 cm, u větších druhů až 60 cm. Po výsadbě levanduli důkladně zalijeme a půdu kolem rostlin můžeme zamulčovat štěrkem nebo kačírkem. Mulčování pomáhá udržovat vlhkost a zabraňuje růstu plevele. V prvním roce po výsadbě levanduli pravidelně zaléváme, později zálivku omezujeme. Dospělé rostliny jsou poměrně odolné vůči suchu a nevyžadují častou zálivku.

levandule pěstování

Levandule, to není jen krása a vůně, ale i dar slunce, který si s trochou péče můžeme užívat po celý rok. Stačí jí jen slunné místo, propustná půda a naše láska.

Božena Vacková

Zálivka a hnojení

Levandule je rostlina, která pochází ze Středomoří a je zvyklá na sušší podmínky. Proto je důležité levanduli nepřelévat. Zaléváme ji tehdy, když je vrchní vrstva půdy suchá. Frekvence zálivky se liší v závislosti na počasí a ročním období. V horkých letních měsících bude potřeba zalévat častěji než na jaře nebo na podzim. V zimě, kdy levandule odpočívá, zaléváme jen minimálně. Levandule má ráda propustnou půdu, proto je důležité zajistit, aby voda mohla volně odtékat. Pokud je půda příliš mokrá, kořeny levandule mohou začít uhnívat. Co se týče hnojení, levandule není náročná na živiny. Bohatě si vystačí s kompostem, který zapracujeme do půdy na jaře. Pokud chceme podpořit kvetení, můžeme použít hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Hnojivo aplikujeme na jaře a v létě, nikdy nehnojíme na podzim nebo v zimě.

Řez levandule

Řez je pro levanduli zásadní, aby si udržela svůj tvar, podporovala kvetení a zabránila dřevnatění. Existují dva hlavní typy řezu: jarní řez a letní řez. Jarní řez se provádí po skončení mrazů, ideálně v březnu nebo dubnu. Jeho cílem je odstranit odumřelé a poškozené části rostliny a podpořit růst nových výhonů. Levanduli je vhodné zkrátit o třetinu až polovinu, přičemž je důležité stříhat nad párem listů. Letní řez se provádí po odkvětu, obvykle v srpnu. Jeho cílem je odstranit odkvetlé květy a udržet kompaktní tvar rostliny. Při letním řezu se odstraňují pouze stonky s odkvetlými květy, a to těsně nad listy. Pravidelný řez je klíčem k dlouhému a zdravému životu vaší levandule. Nebojte se stříhat, levandule je odolná rostlina a řez jí prospívá.

Rozmnožování levandule

Levandule se dá množit několika způsoby, ale ne všechny jsou stejně snadné a efektivní. Řízkování je nejoblíbenější a nejúspěšnější metoda. Provádí se na jaře nebo na podzim z mladých, nezdřevnatělých výhonků. Řízky by měly být asi 10 cm dlouhé a zbavené spodních listů. Zapíchněte je do směsi rašeliny a písku a udržujte je vlhké. Množení semeny je náročnější a méně spolehlivé. Semena levandule potřebují ke klíčení chladnou stratifikaci, což znamená, že je musíte na několik týdnů umístit do lednice. Poté je vysejte do výsevního substrátu a udržujte je v teple a vlhku. Dělení trsů je další možností, jak levanduli rozmnožit. Provádí se na jaře nebo na podzim u starších, dobře zakořeněných rostlin. Trs opatrně vyjměte ze země a rozdělte ho na menší části, z nichž každá by měla mít dostatek kořenů. Nové rostliny zasaďte do připravených záhonů. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, nezapomeňte na pravidelnou zálivku, dostatek slunce a propustnou půdu.

levandule pěstování
Srovnání pěstování levandule v záhonu a v květináči
Vlastnost Záhon Květináč
Potřeba slunečního svitu Minimálně 6 hodin denně Minimálně 6 hodin denně
Typ půdy Dobře propustná, písčitá až hlinitopísčitá Lehký substrát pro bylinky s dobrou drenáží
Zálivka Mírná, snáší sucho lépe než přemokření Pravidelná, po proschnutí vrchní vrstvy substrátu
Hnojení Na jaře hnojivem s nízkým obsahem dusíku Pravidelně během vegetace hnojivem na bylinky
Zimní ochrana V chladnějších oblastech je vhodné zakrýt chvojím Přes zimu umístit na chladné a světlé místo

Sklizeň a sušení květů

Levandule kvete obvykle od června do srpna, záleží na odrůdě a lokalitě. Květy sbírejte za suchého počasí, ideálně dopoledne, kdy je obsah silic nejvyšší. Stonky seřezávejte asi 10 cm pod květenstvím. Pro sušení svažte levanduli do menších kytic a zavěste je květy dolů na temné a vzdušné místo. Sušení trvá přibližně 2-3 týdny. Usušenou levanduli poznáte podle toho, že stonky při ohnutí praskají a květy neopadávají. Správně usušená levandule si uchovává svou krásnou barvu a intenzivní vůni.

Škůdci a choroby levandule

Levandule je sice odolná rostlina, ale i tak ji můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, které se živí šťávou z rostlin a způsobují deformaci listů. Pokud si všimnete lepkavých skvrn na rostlině nebo na listech uvidíte drobné zelené nebo černé broučky, je to jasný signál, že se u vás mšice usadily. Dalším nepříjemným škůdcem je sviluška chmelová, která způsobuje žloutnutí a opadávání listů. Proti těmto škůdcům je možné bojovat pomocí insekticidů, ale existují i ​​šetrnější metody, jako je například použití mýdlového roztoku nebo výluhu z kopřiv. Levanduli můžou potrápit i houbové choroby, a to zejména v případě, že je pěstována v příliš vlhkém prostředí. Mezi nejčastější patří plíseň šedá, která se projevuje šedivým povlakem na listech a stoncích. Důležitá je prevence – zajistěte rostlinám dostatek slunce a prostoru pro cirkulaci vzduchu. Pravidelně kontrolujte, zda se na rostlinách neobjevují známky škůdců nebo chorob. Včasný zásah je klíčový pro záchranu vaší levandule.

levandule pěstování

Zimní ochrana levandule

Levandule, symbol Středomoří, si získala srdce mnoha zahrádkářů i u nás. Její krása a vůně nás těší po celé léto. Abychom se z ní mohli radovat i další sezónu, je potřeba ji na zimu správně připravit. Levandule je sice mrazuvzdorná rostlina, ale mladé rostliny a některé choulostivější druhy, jako je levandule francouzská, potřebují naši pomoc. Před příchodem zimy, ideálně ještě před prvními mrazy, je důležité levanduli seříznout. Seřezáváme zhruba o třetinu až polovinu, abychom rostlinu zbavili odkvetlých květů a zahuštěných částí. Tím ji posílíme a podpoříme její kompaktní růst na jaře. Základ rostliny by měl zůstat chráněn před mrazem a nadměrnou vlhkostí. K tomu nám poslouží vrstva mulče, například z listí, slámy nebo kůry. Mulč nasypeme okolo rostliny, ale ne přímo ke kmínku, aby nedocházelo k zapařování. Takto opečovávaná levandule nám na jaře poděkuje bohatým květenstvím a omamnou vůní.

Využití levandule v domácnosti

Levandule není jen krásná rostlina, ale i užitečný pomocník v domácnosti. Sušené květy levandule provoní váš šatník a odpudí moly. Stačí je nasypat do plátěných sáčků a zavěsit mezi oblečení. Levandulová silice má zklidňující účinky, proto se s oblibou přidává do aromalamp nebo do koupele pro lepší spánek. Pár kapek levandulové silice můžete přidat i do pracího prostředku pro svěží vůni prádla. Pěstování levandule není náročné. Levandule miluje slunná místa a propustnou půdu. Pravidelně ji zalévejte, ale nepřelévejte.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: domov