Konec úřadování: Jak na ukončení evidence na úřadu práce?
- Nalezení zaměstnání: Nejběžnějším a nejžádanějším důvodem je nalezení nového zaměstnání.
- Zahájení podnikání: Pokud se rozhodnete začít podnikat, musíte tuto skutečnost oznámit ÚP.
- Nástup na mateřskou/rodičovskou dovolenou:
- Zahájení studia:
- Odchod do důchodu:
- Přestěhování do zahraničí:
- Dlouhodobá nemoc:
- Péče o člena rodiny:
- Věznění:
- Úmrtí:
- Dobrovolné ukončení: Evidenci na ÚP lze ukončit i dobrovolně.
Nalezení zaměstnání: Nejběžnějším a nejžádanějším důvodem je nalezení nového zaměstnání.
Ukončení evidence na úřadu práce je pro mnoho lidí symbolem nového začátku. Důvodů k tomuto kroku může být hned několik, ale nejčastějším a nejpřirozenějším důvodem je nalezení nového zaměstnání. Ať už se jedná o práci na hlavní pracovní poměr, nebo o brigádu, která vám pomůže překlenout náročné období, je to krok správným směrem. Nalezení práce není vždy jednoduché a vyžaduje to čas, úsilí a často i dávku štěstí. Neházejte flintu do žita a nevzdávejte se! Existuje mnoho nástrojů a institucí, které vám s hledáním práce můžou pomoct. Úřad práce sám o sobě nabízí spoustu programů a rekvalifikací, které vám pomůžou zvýšit vaši šanci na získání nové práce. Nebojte se obrátit na kariérní poradce, kteří vám poradí s tvorbou životopisu a motivačního dopisu, nebo s přípravou na pracovní pohovor. Pamatujte, že ukončení evidence na úřadu práce není cílem, ale spíše začátkem nové kapitoly vašeho profesního života.
Zahájení podnikání: Pokud se rozhodnete začít podnikat, musíte tuto skutečnost oznámit ÚP.
Pokud se rozhodnete začít podnikat a ukončit tak evidenci na úřadu práce, je nutné o této skutečnosti úřad informovat. Oznámení o zahájení podnikání je důležité pro to, abyste nepřišli o případné nároky na podporu v nezaměstnanosti, na kterou byste jinak mohli mít ještě nárok. Zároveň je to důležité i pro samotný úřad práce, aby mohl vést správné statistiky a evidence. Oznámení o zahájení podnikání by mělo obsahovat vaše identifikační údaje, datum zahájení podnikání a druh podnikání. Většinou postačí úřadu práce dodat kopii živnostenského listu nebo výpisu z obchodního rejstříku. Po oznámení zahájení podnikání vám úřad práce ukončí evidenci uchazečů o zaměstnání. Od tohoto data nebudete dále evidováni jako nezaměstnaní a nebudete mít nárok na podporu. Pamatujte však, že i jako OSVČ máte povinnost platit si zdravotní a sociální pojištění.
Důvod ukončení evidence | Průměrná doba evidence (měsíce) |
---|---|
Nalezení zaměstnání | 5.2 |
Zahájení podnikání | 3.8 |
Ztráta nároku na podporu | 7.6 |
Přestěhování do zahraničí | 2.1 |
Nástup na mateřskou/rodičovskou dovolenou:
Pokud se chystáte na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a zároveň jste evidovaní na úřadu práce, je důležité vědět, jak tato situace ovlivní vaši evidenci. Nástup na mateřskou/rodičovskou dovolenou je považován za ukončení evidence na úřadu práce, a to bez ohledu na to, zda pobíráte nebo nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. Důvodem je, že mateřská a rodičovská dovolená jsou ze zákona považovány za důležité osobní a rodinné důvody, které vám brání v aktivním hledání práce a nástupu do zaměstnání. Před odchodem na mateřskou/rodičovskou dovolenou je nutné o této skutečnosti informovat příslušný úřad práce, a to nejlépe písemnou formou. K žádosti o ukončení evidence je potřeba doložit potvrzení o nároku na mateřskou/rodičovskou dovolenou, které vám vystaví váš gynekolog nebo ošetřující lékař. Po ukončení mateřské/rodičovské dovolené se můžete na úřad práce opět zaregistrovat a pokračovat v hledání nového zaměstnání.
Zahájení studia:
Zahájení studia může být pro uchazeče o zaměstnání registrované na úřadu práce důvodem k ukončení evidence. Pokud se rozhodnete pro studium v akreditovaném studijním programu, ať už na vysoké nebo vyšší odborné škole, je nutné tuto skutečnost neprodleně oznámit na příslušný úřad práce. S ukončením evidence na úřadu práce z důvodu zahájení studia ztrácíte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zároveň je nutné si ověřit, zda vám studium nebrání v případném pobírání jiných sociálních dávek, na které byste mohli mít nárok. V případě dotazů se neváhejte obrátit na svého zprostředkovatele na úřadu práce, který vám poskytne bližší informace a pomůže s administrativou.
Odchod do důchodu:
Odchod do důchodu s sebou přináší i povinnost ukončit evidenci na úřadu práce, pokud jste tam byli registrováni. Tuto povinnost má každý, kdo odchází do starobního, invalidního nebo pozůstalostního důchodu. Není to nic složitého a zvládnete to i z pohodlí domova. Stačí úřadu práce oznámit, že odcházíte do důchodu, a to nejpozději v den, kdy vám důchod náleží. Oznámení můžete podat písemně, telefonicky nebo osobně na pobočce. Nezapomeňte, že pokud byste tak neučinili, vystavujete se riziku sankcí. Po ukončení evidence na úřadu práce vám již nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti ani na další služby, které úřad práce nabízí.
Ukončení evidence na úřadu práce: začátek nejistoty, ale i svobody. Šance zkusit něco nového, vydat se vlastní cestou.
Zdeněk Dvořák
Přestěhování do zahraničí:
Pokud se chystáte za prací nebo za studiem do zahraničí a pobíráte podporu v nezaměstnanosti, je nutné tuto skutečnost nahlásit na Úřadu práce ČR a ukončit evidenci uchazeče o zaměstnání. Nezapomeňte, že podporu v nezaměstnanosti nelze pobírat v zahraničí. Před odjezdem je nutné navštívit příslušnou pobočku Úřadu práce a doložit důvod odjezdu do zahraničí. Mezi doklady, které budete pravděpodobně potřebovat, patří pracovní smlouva, potvrzení o studiu, nájemní smlouva, nebo jiný dokument potvrzující váš záměr pobývat v zahraničí. V případě, že byste tak neučinili a Úřad práce by zjistil, že pobýváte v zahraničí neoprávněně, hrozí vám sankce, včetně vrácení již vyplacené podpory. Po ukončení evidence na Úřadu práce ČR se stáváte osobou samostatně si hradící zdravotní pojištění. Je proto nutné zařídit si zdravotní pojištění v zemi, kde budete pobývat.
Dlouhodobá nemoc:
Dlouhodobá nemoc může mít významný dopad na evidenci na úřadu práce. Pokud se ocitnete v situaci, kdy vám nemoc znemožňuje aktivně si hledat práci a plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání, je důležité informovat o tom váš úřad práce. V případě dlouhodobé nemoci, která vám brání v nástupu do zaměstnání, může být vaše evidence na úřadu práce ukončena. Je to proto, že úřad práce primárně pomáhá uchazečům, kteří jsou schopni a ochotni ihned nastoupit do práce. Ukončení evidence však neznamená, že byste přišli o veškerou podporu. V závislosti na vaší konkrétní situaci a délce nemoci můžete mít nárok na podporu v nemoci nebo invalidní důchod. Pro více informací o ukončení evidence na úřadu práce z důvodu dlouhodobé nemoci a o vašich možnostech podpory se obraťte na váš úřad práce.
Péče o člena rodiny:
Pokud se staráte o člena rodiny a z tohoto důvodu ukončujete evidenci na úřadu práce, je důležité znát svá práva a povinnosti. V případě péče o dítě do 4 let věku nebo o závislého člena rodiny máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu maximálně 4 měsíců. Pro získání podpory je nutné doložit úřadu práce doklad o ukončení péče o dítě (např. potvrzení ze školky) nebo o tom, že péči o závislého člena rodiny již nezajišťujete. Nezapomeňte, že ukončením evidence na úřadu práce z důvodu péče o člena rodiny ztrácíte status uchazeče o zaměstnání a s ním spojené výhody, jako je například možnost zprostředkování zaměstnání. Před ukončením evidence si proto důkladně promyslete všechny možnosti a zvažte i další alternativy, jako je například zkrácený úvazek nebo práce z domova.
Věznění:
Věznění samo o sobě není důvodem pro ukončení evidence na úřadu práce. Pokud je uchazeč o zaměstnání ve výkonu trestu odnětí svobody, jeho evidence na úřadu práce pokračuje. Důležité je, aby uchazeč o zaměstnání informoval úřad práce o nástupu trestu a jeho předpokládané délce. Po propuštění z výkonu trestu se uchazeč o zaměstnání musí opětovně přihlásit na úřad práce, a to nejpozději v den propuštění. Zároveň je nutné dodat, že po dobu věznění uchazeč o zaměstnání nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Úmrtí:
V případě úmrtí evidované osoby na úřadu práce je nutné tuto skutečnost neprodleně oznámit příslušnému úřadu práce. Pozůstalí nebo jiná osoba, která má o úmrtí informace, by měla dodat úřadu práce úmrtní list nebo jiný relevantní dokument potvrzující úmrtí. Na základě této informace úřad práce ukončí evidenci zemřelé osoby. Je důležité si uvědomit, že ukončení evidence na úřadu práce z důvodu úmrtí je nevratný krok. Po ukončení evidence již není možné žádat o podporu v nezaměstnanosti ani využívat další služby úřadu práce, které jsou podmíněny evidencí. V případě nejasností nebo dotazů se neváhejte obrátit na příslušný úřad práce, kde vám rádi poskytnou další informace.
Dobrovolné ukončení: Evidenci na ÚP lze ukončit i dobrovolně.
Ačkoliv je registrace na Úřadu práce ČR pro uchazeče o zaměstnání v mnoha ohledech výhodná, ne vždy je nutné či žádoucí v evidenci úřadu setrvávat. Pokud již nechcete být vedeni jako uchazeči o zaměstnání, máte možnost požádat o dobrovolné ukončení evidence. Důvody pro tento krok se liší, mezi nejčastější patří nalezení práce, zahájení podnikání, nástup na rodičovskou dovolenou, nebo třeba i prostá nespokojenost s nabídkami práce ze strany úřadu. Žádost o ukončení evidence je nutné podat písemně na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR. Formulář žádosti je k dispozici na webových stránkách úřadu nebo přímo na pobočkách. Důležité je uvést důvod ukončení evidence a datum, od kterého si přejete být z evidence vyřazeni. Po podání žádosti budete vyřazeni z evidence a ztratíte nárok na podporu v nezaměstnanosti a další benefity.
Publikováno: 23. 11. 2024
Kategorie: práce